Główna | Rejestracja | Wejdź | RSSSobota, 2024-11-23, 1:34 PM

SP Fundacji Elementarz w Jankowicach

Menu
Kategorie
Moje artykuły [387]
Formularz logowania

Artykuły

Główna » Artykuły » Moje artykuły

Goście z Anglii w naszej szkole

Dnia 23 października 2014 w ramach ponadnarodowego projektu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Europejskiego Funduszu Społecznego "PWP BLP Rozwijanie potencjału uczenia się" gościliśmy trzy osobową delegację ze szkoły St. John’s Church School Primary z Peterborough, na czele z dyrektorem szkoły mistress Judy Moore. Po przybyciu do szkoły nauczycielki z Anglii zostały uroczyście przywitane przez społeczność szkolną. Pani Judy Moore przywitała dzieci po polsku słowami „dzień dobry”. Następnie goście zostali oprowadzeni po terenie szkoły i pracowniach szkolnych przez dyrektora szkoły p. Alinę Marcinak i nauczycielkę języka angielskiego - p. Emilię Dymkiewicz, która na czas pobytu gości z Wielkiej Brytanii pełniła rolę tłumacza i opiekuna. Goście z ciekawością i wielkim zainteresowaniem przyglądali się pracy  uczniów i nauczycieli podczas lekcji w naszej szkole i w oddziale przedszkolnym.  Odwiedzili m.in. naszą pracownię informatyczną. Zajrzeli do klas młodszych mających zajęcia plastyczne. W klasie VI przyglądali się lekcji polskiego, podczas której omawiano „Przypadki Robinsona Crusoe”. Wizytę zakończyli w oddziale przedszkolnym. Następnie panie spotkały się z  naszymi nauczycielami oraz przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego. Dzieci opowiedziały o sobie - przedstawiły się, wymieniły swoje zainteresowania. Podczas trzech przygotowanych prezentacji zapoznaliśmy naszych gości z historią i osiągnięciami szkoły, polskim systemem oświaty i realizacją projektu „Rozwijania potencjału uczenia się” na różnych zajęciach. Należy dodać, iż bardzo im podobała się nasza szkoła. Na pamiątkę podarowaliśmy prezentacje multimedialne. A dla naszych uczniów  była to znakomita okazja do komunikowania się w języku angielskim. W drodze powrotnej do Łodzi Angielki zwiedziły Zamek w Łęczycy, a następnie udały się do łódzkiego hotelu  Mazowiecki, który stał się ich domem na czas pobytu w Polsce w dniach 22 -26 października 2014 r.

            Następnego dnia, w piątek 24 października nauczyciele uczący w naszej szkole udali się busem do Łodzi, gdzie spotkaliśmy się z nauczycielami z Anglii. Wspólnie zobaczyliśmy jak w praktyce realizuje się tzw. plan daltoński w jednej z łódzkich szkół. Szkoła Podstawowa ABiS – „Szkoła dla Dziecka” jest placówką niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej, do której obecnie uczęszcza 175 dzieci. Oprowadzała nas po szkole jej założycielka i dyrektor pani Anna Sowińska. Po zwiedzeniu szkoły uczestnicy projektu, również goście z Anglii spotkali się, by przedstawić przygotowane prezentacje multimedialne dotyczące „BLP Rozwijanie potencjału uczenia się” oraz „Planu daltońskiego”. Wymieniono się doświadczeniami i spostrzeżeniami.

            Szkoła ABiS jest jedyną szkołą w Łodzi, w której wdrażana jest strategia daltońska. Zgodnie z jej zasadami kształcenie oparte jest na rozwijaniu samodzielności, odpowiedzialności za siebie i innych oraz współpracy. Kształtowane są umiejętności ponadczasowe m.in.: planowania pracy przez uczniów, podejmowania decyzji, gospodarowania własnym czasem, rozwiązywania problemów, wytwarzania wiedzy, dokonywania analizy i samooceny. Uczniowie samodzielnie dokonują wyboru zadań, aktywności, środków dydaktycznych, określają czas na ich wykonanie i odpowiedzialnie rozliczają się z ich realizacji. Nauczyciel inspiruje, wspiera i motywuje uczniów. Uczniowie są ekspertami w różnych dziedzinach i uczą się wzajemnie od siebie. Dokonano zmian w organizacji przestrzeni szkolnej, którą wzbogacono o: kąciki ciszy, stanowiska komputerowe, tablice planowanych aktywności, tablice obowiązków, zegary aktywności czasowej. Koncepcja wdrażana jest na wszystkich poziomach klas. Szkoła jako pierwsza w Polsce otrzymała potwierdzony certyfikatem tytuł: International Dalton School. Dyrektor szkoły pani Anna Sowińska została wyróżniona certyfikatem Nauczyciela Nowatora przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Mając na względzie fakt, że małe dzieci mają najdogodniejsze predyspozycje do nauki języków obcych, w każdej z klas wprowadzono rozszerzony program nauczania języka angielskiego w wymiarze 7 spotkań tygodniowo w klasach I - VI i 5 spotkań w klasie 0 w tym zajęcia z native speakerem. Bardzo cennym doświadczeniem dla nas podczas wizyty była możliwość zobaczenia różnych rozwiązań metodycznych. Na żywo zobaczyliśmy zajęcia  z dziećmi prowadzone wg koncepcji planu daltońskiego.  Plan daltoński polega na metodzie indywidualnej pracy uczniów, a więc zrywa z tradycyjnym sztywnym klasowo lekcyjnym systemem nauczania. Twórczynią tego systemu jest amerykańska nauczycielka Helena Parkhurst (1887-1957), która przedstawiła swą koncepcję w książce pt. „Wykształcenie wg planu daltońskiego”. Ma wiele elementów wspólnych do realizowanego w naszej szkole projektu „PWP BLP Rozwijania potencjału uczenia się”. Dla nas nauczycieli wizyta w łódzkiej podstawówce była ciekawym doświadczeniem i dostarczyła nam wielu przemyśleń do pracy z dziećmi.

            W sobotę nauczycielki z Anglii zwiedzały m.in. Muzeum Kinematografii, przespacerowały się ulicą Piotrkowską. Wizytę zakończyły w niedzielę odlatując z łódzkiego lotniska do Londynu. [Przejdź do galerii]

 

Kategoria: Moje artykuły | Dodał: BeataK (2014-10-28)
Wyświetleń: 601 | Rating: 5.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
godło
Wyszukiwanie

Copyright MyCorp © 2024
Kreator witryn - uCoz