Główna | Rejestracja | Wejdź | RSSWtorek, 10.03.2023, 1:47 PM

SP Fundacji Elementarz w Jankowicach

Menu
Formularz logowania

O szkole

KALENDARIUM

Szkoła Podstawowa w Jankowicach jest jedną z najstarszych szkół w gminie Krośniewice. Powstała w roku 1926, służy miejscowemu społeczeństwu do dnia dzisiejszego. Absolwenci tej szkoły osiągnęli w dalszym swoim życiu bardzo dużo, wielu z nich ukończyło studia, a niektórzy pełnią odpowiedzialne stanowiska. Podstawą osiągnięcia przez nich sukcesów życiowych były jednak wiadomości i umiejętności, jakie zostały im przekazane przez nauczycieli i wychowawców w tej pierwszej, najważniejszej w życiu szkole-szkole podstawowej, w której zawsze panowała i panuje miła, przyjazna, rodzinna atmosfera sprzyjająca rozwojowi umysłowemu i fizycznemu każdego dziecka oraz jego zainteresowań. Przez długi okres działalności szkoły zmieniała się kadra nauczycielska, która zawsze była wykwalifikowana jak i kompetentna w swoich działaniach, niosąca wśród dzieci i młodzieży „kaganek oświaty”. W swej historii szkoła dopracowała się swoistych tradycji. Tradycję tej szkoły tworzą: hymn szkolny, pasowanie pierwszoklasistów na uczniów, spotkania opłatkowe, jasełka, choinka noworoczna, uroczyste pożegnanie absolwentów. Oto niektóre z wydarzeń, które zapisały się w pamięci oraz na stronach szkolnych kronik.

1926 - Na terenie wsi Głogowa Nowa powstaje szkoła. Mieściła się w budynku dwuizbowym wynajętym przez gminę u miejscowego rolnika Józefa Frątczaka.

1933 - Szkoła zostaje przeniesiona do Jankowic. Mieści się w czworaku dworskim przy drodze z Miłonic do Głogowej.

1939  - Szkoła otrzymuje sztandar ufundowany przez miejscowe społeczeństwo.

1945 - Wiosną szkoła została przeniesiona do „dworku” Zuchowiczów - właścicieli jankowickich dóbr, który jest usytuowany w pięknym 2-hektarowym parku otoczonym stawami. Został on przydzielony szkole w wyniku reformy rolnej. 27 maja w godzinach popołudniowych odbyło się uroczyste otwarcie Szkoły Powszechnej w Jankowicach. Obowiązki kierownika objął Władysław Piątkowski, który przystąpił do organizowania szkoły.

1950 - W szkole pojawiło się pierwsze radio, które zakupił komitet rodzicielski. Powstały szkolne organizacje Szkolne Koło Odbudowy Warszawy i Koło Przyjaźni Polsko- Radzieckiej.

1951 - Początki ZHP w szkole.

1955 - Dzięki inicjatywie komitetu rodzicielskiego i ówczesnych nauczycieli powstała sala gimnastyczna.

1961 - Ustawa sejmowa z 15 lipca wprowadziła w życie ośmioklasową szkołę podstawową.

1962 - 1 września weszła w życie reforma ustroju szkolnego tzw. „Ośmiolatka”. Uczniowie klasy V rozpoczęli naukę wg nowego programu. Pierwszy szkolny telewizor dla świetlicy.

1965 - Spółdzielnia Uczniowska (opiekun Tadeusz Wrzesiński) liczy 116 członków, w tym 4 nauczycieli. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Oświaty – Dz. Urzędowy numer 13 opracowano nowy regulamin ucznia. W maju Dni Oświaty Książki i Prasy odbyły się pod hasłem 20-lecia powrotu Ziem Odzyskanych do Polski.

1966 - Szkoła liczy 130 uczniów. Obchody 1000-lecia państwa polskiego, z tej okazji odbył się wieczór literacki „Z poezją przez tysiąclecie”.

1967 - Uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 20 czerwca pierwsi absolwenci klasy VIII ukończyli szkołę. Wychowawcą klasy był Czesław Gajda.

1965-1967 - dobudowano w czynie społecznym bez dotacji państwa do sali gimnastycznej piętrowy budynek z 4 izbami lekcyjnymi. Tak więc każda klasa ma własną izbę.

1968 - Rok ten zapisał się największą w dziejach szkoły liczbą dzieci. Do szkoły uczęszczało 170 uczniów, których uczyło 6 nauczycieli.

1971 - Od 6 stycznia prowadzona była akcja „Szklanka mleka”, która będzie kontynuowana w latach 80-tych i 90-tych. Na terenie parku szkolnego wykonano boisko do piłki ręcznej.

1972 - Do szkoły uczęszcza 142 uczniów. Z dniem 1 maja 1972 r. wprowadzono nowe nazewnictwo kadry kierowniczej. Kierownicy szkół zostali przemianowani na dyrektorów szkół na okres 5 lat.

1973 - Pierwsza zabawa choinkowa. W związku z tworzeniem zbiorczych szkół gminnych w naszej szkole powstaje od września punkt filialny z klasami I – III.

1984 - Powstał Społeczny Komitet Modernizacji i Rozbudowy Szkoły. Pod koniec lat 80-tych dokonano modernizacji i rozbudowy szkoły.

1985 -  Od 1 września ponownie ośmioklasowa szkoła.

1986  -  We wrześniu szkoła jest gospodarzem dożynek gminnych.

1988 -  Doprowadzono wodę i centralne ogrzewanie do obu budynków szkolnych, wybudowano kotłownię.

1990  -  Z dniem 1 września przywrócono religię w szkole we wszystkich szkołach.

1991 - We wrześniu nasi harcerze pod opieką druha Bogusława Lewandowskiego uczestniczyli w III Ogólnopolskim Rajdzie „Szlakiem Wieży Spadochronowej” w Katowicach.

1993  -  W maju pod kierownictwem nauczyciela matematyki Bohdana Marciniaka został zorganizowany biwak szkolny w Zuzinowie.

1996  -  Szkoła przechodzi pod samorząd gminy Krośniewice.

1997 - W styczniu powstaje Uczniowski Baseball Klub Sportowy Orły Jankowice. Twórcą i pierwszym prezesem klubu był Paweł Kacprzak. Wkrótce „Jankowickie Orły” zdobywać będą laury w ogólnopolskich zawodach. Od września samorząd gminny rozpoczął dowożenie autobusem szkolnym dzieci do szkoły.

1998  -  W marcu klub baseballowy został zarejestrowany jako Uczniowski Klub Sportowy Orły Jankowice.

1999  -  Przekształcenie szkoły ośmioklasowej w sześcioklasową. Pierwsi absolwenci klasy VI.

2000  -  Podwójne zakończenie roku szkolnego 1999/2000 przez uczniów klas VI I VIII. Była to ostatnia ósma klasa w dziejach szkoły.

2001 - Z inicjatywy nauczyciela Tomasza Marciniaka na terenie boiska przyszkolnego odbyła się po raz pierwszy Gminna Olimpiada Sportowa pod hasłem „Alkohol Twój wróg, sport to przyjaciel”. Następna taka impreza sportowa miała miejsce w następnym roku. Szkolny Zespół Ludowy Świtezianki z opiekunką Aliną Marciniak uczestniczy w Święcie Ludowym w Kutnie. Wrzesień - Święto Pieczonego Ziemniaka z udziałem władz gminnych i powiatowych. W programie m. in. pokaz mody ziemniaczanej, konkursy,
zabawy, ognisko. Wizyta księdza biskupa Józefa Zawitkowskiego.

2002 - 10 kwietnia pierwszy ogólnopolski sprawdzian klasy VI. W czerwcu mury szkoły opuścili pierwsi uczniowie klasy VI, kończący zreformowaną szkołę podstawową. Uczniowie ci, to historyczny rocznik , który przeszedł cały cykl edukacyjny według najnowszych założeń reformy szkolnictwa.

2003 -  Zdjęcia z inauguracji roku szkolnego 2003/2004w naszej szkole znalazły się na 1 stronie „Głosu Nauczycielskiego”.

2005 -  10 czerwca uroczyste obchody jubileuszu 60-lecia szkoły.

2006  -  Pomalowanie elewacji zewnętrznych ścian budynków szkolnych.10 września szkoła ponownie gospodarzem gminnych dożynek.

2007 -  Szkoła realizuje Projekt – Nowy Impuls – projekty rozwojowe szkół wiejskich w województwie łódzkim. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich. W ramach tego programu powstało Centrum Zajęć Pozalekcyjnych. Dzieci uczestniczyły w wycieczkach krajoznawczych, powstała nowa sala informatyczna.

2008 - 7 czerwca roku zespół taneczny "Świtezianki" ze Szkoły Podstawowej w Jankowicach uczestniczył w Festiwalu Dziecięcych Zespołów Ludowych Województwa Łódzkiego "Tacy Patroni Zobowiązują". Festiwal odbył się w Proszeniu - gmina Wolbórz - pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze". Przeprowadzono remont generalny sali gimnastycznej.

2010  
Powstał nowy szkolny plac zabaw.

2011 -  Decyzją władz samorządowych, mimo protestu rodziców i miejscowej społeczności lokalnej doszło do likwidacji Szkoły Podstawowej w Jankowicach. Zadecydowały względy ekonomiczne i niż demograficzny. Z dniem 31 sierpnia 2011 r. szkoła została zlikwidowana. Nie był to jednak koniec szkoły w Jankowicach. Jej dalszym prowadzeniem zainteresowała się Fundacja Ekologiczna - Wychowanie i Sztuka „Elementarz” z Katowic, która prowadzi ok. 20 różnych szkół w Polsce. Ostatecznie po kilku miesiącach starań władze gminy Krośniewice oraz Kuratorium Oświaty w Łodzi zgodziły się na utworzenie nowej szkoły. Dnia 16 sierpnia 2011 r. Rada Miejska w Krośniewicach wyraziła zgodę na zawarcie przedwstępnej umowy bezprzetargowego użyczenia budynku szkoły w Jankowicach Fundacji "Elementarz" z Katowic. W dniu 1 września 2011 szkoła rozpoczęła swą nową działalność. Dyrektorem szkoły została Pani mgr Alina Marciniak.


 

 

godło
Kalendarz
«  Październik 2023  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Wyszukiwanie
Przyjaciele witryny
  • Załóż darmową stronę
  • Internetowy pulpit
  • Darmowe gry online
  • Szkolenia wideo
  • Wszystkie znaczniki HTML
  • Zestawy przeglądarek

  • Copyright MyCorp © 2023
    Kreator witryn - uCoz