Główna | Rejestracja | Wejdź | RSSPiątek, 2024-11-22, 4:38 PM

SP Fundacji Elementarz w Jankowicach

Menu
Kategorie
Moje artykuły [387]
Formularz logowania

Artykuły

Główna » Artykuły » Moje artykuły

W kategorii wpisów: 387
Pokazano wpisów: 311-320
Strony: « 1 2 ... 30 31 32 33 34 ... 38 39 »

Sortowanie według: Daty · Nazwy · Ratingu · Komentarze · Odsłony

Naród, który nie szanuje swej przeszłości

nie zasługuje na szacunek teraźniejszości

i nie ma prawa do przyszłości

                                               Józef Piłsudski


Z okazji 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas starszych pod opieką nauczyciela historii p. Bogusława Lewandowskiego 9.11.2012r. przygotowali akademię „Powtórka z historii, czyli od rozbiorów do niepodległości”, w której przybliżyli dzieje naszej Ojczyzny na drodze do wolności. Corocznie przypominamy sobie te wydarzenia, pamiętamy o barwach ojczystych, o symbolach orła i korony, śpiewamy „Mazurek Dąbrowskiego”, doniosłość chwili akcentujemy strojem galowym. W 1918 roku Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną wolność. Niestety przez cały ten okres Polacy i cały naród byli nękani i gnębieni przez zaborców. Mimo to, nie poddaliśmy się i walczyliśmy o niepodległość poprzez powstania, legiony Dąbrowskiego, oraz pracę intelektualną i kulturalną wielkich Polaków. Takie postacie jak Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Adam Mickiewicz, Maria Konopnicka oraz wielu, często bezimiennych bohaterów pokazało  nam jak powinien wyglądać prawdziwy patriotyzm. Wybitni i waleczni Polacy doprowadzili w końcu do tego, że zaborcy musieli się ugiąć i uznać naszą suwerenność i wolność, a my dzięki nim żyjemy w wolnym i niepodległym państwie. Akademia miała charakter przedstawienia uczniom właśnie tej  historii, która nie może być zapominana w dzisiejszych czasach. Dzieci i młodzież powinni uczyć się o wybitych postaciach historii Polski i uczyć się patriotyzmu. W końcowej scenie uroczystości pojawiła się zniewolona łańcuchami Polska (uczennica ubrana  w barwy biało- czerwone). Scena ta bardzo wymowna, zaciekawiła nawet najmłodszych  dzieci. Program artystyczny obejmował też wzruszające recytacje poezji patriotycznej oraz śpiew pieśni patriotycznych. Kolorowe plakaty, które pojawiły się na akademii pozwoliły w przystępny sposób zapamiętać ten trudny okres w dziejach naszego kraju. Przedstawienie nie wyszłoby jednak  tak dobrze, gdyby nie patriotyczna postawa oraz zaangażowanie  aktorów  i widzów.
Moje artykuły | Wyświetleń: 586 | Dodał: BeataK | Data: 2013-05-21 | Komentarze (0)

31 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego  na wystawę „Motyle-bogactwo życia i koloru”. Na wystawie zgromadzono motyle, chrząszcze oraz wazki. Okazy pochodzą z kolekcji ciechanowskiego entomologa Bogdana Klejzerowicza oraz Biura Wystaw Przyrodniczych z Łodzi. Mogliśmy zobaczyć ponad tysiąc okazów owadów z różnych kontynentów. Oryginalnym urokiem zachwyciły nas  motyle chińskie. Ale nie ustępują im niektóre gatunki krajowe: wielkością – pawica groszówka, albo kolorami -  wstęgówka karmazynka. Co ciekawe, niektóre gatunki motyli nocnych, zwanych potocznie ćmami, mogą zadziwić wielkością i ciekawym zestawem kolorów. Widok tylu barwnych, różnokształtnych owadów spowoduje, że łatwiej nam będzie przetrwać długi okres jesiennych pluch oraz zimowych zadymek i z nadzieją czekać na pierwszego motyla, który zamigocze skrzydłami w wiosennym słońcu. Uczniowie zwiedzili też stałą ekspozycją muzealną oraz wystawę pamiątek związanych  z generałem Władysławem Andersem i jego żołnierzami. Dowiedzieli się również o historii krośniewickiego muzeum i jego twórcy. Po zwiedzaniu muzeum podziękowaliśmy Panu Piotrowi Pilchowi, który nas oprowadzał za spotkanie w tym niezwykłym i fascynującym miejscu, pełnym nie tylko historycznych pamiątek, ale jak się okazało - również cudów przyrody.
Moje artykuły | Wyświetleń: 825 | Dodał: BeataK | Data: 2013-05-21 | Komentarze (0)

Dnia 27 października 2012 roku  odbyła  się wycieczka rodziców i  nauczycieli do Aquaparku na kręgielnię  w Kutnie. Uczestnicy wyjazdu  mieli okazję przekonać się, że bowling, czyli gra w kręgle to nie tylko zabawa, ale sport i świetna forma aktywnego spędzania czasu. Choć to jeszcze mało rozpowszechniona w Polsce gra to od razu wzbudziła nasze zainteresowanie. Potem  już tylko kolejne kule  zbijały kręgle  przysparzając  grającym wiele radości i satysfakcji z udanych rzutów. Kilkugodzinna rywalizacja o punkty dostarczyła sportowych emocji.  Bardzo szybko wśród  graczy wyłonili się liderzy tej dyscypliny. Dla większości uczestników wyjazdu była to okazja, aby po raz pierwszy skorzystać z profesjonalnego toru i sprzętu. Był to kolejny w tym roku udany wyjazd w ramach realizowanego w szkole projektu „Organizacja imprez sportowo-rekreacyjnych dla mieszkańców gminy Krośniewice”. Tego dnia mieliśmy przedsmak zimy, spadł pierwszy śnieg, więc wracaliśmy w zimowej scenerii.

Moje artykuły | Wyświetleń: 630 | Dodał: BeataK | Data: 2013-05-21 | Komentarze (0)

Święto edukacji  jest w  naszej szkole zawsze obchodzone bardzo uroczyście. Dzień Edukacji Narodowej przypada w kalendarzu 14 października. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. Wiąże się z rocznicą powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Podczas akademii w dniu 12 października został zaprezentowany społeczności szkolnej program artystyczny, w którym dzieci z klas IV - VI zaprezentowały – słowem i dramą -  klimat szkolnego  życia.  Uczniowie przedstawili krótkie, wesołe scenki ilustrujące życie szkolne podczas lekcji języka polskiego i matematyki. Następnie wszyscy nauczyciele oraz pracownicy szkoły otrzymali czerwone róże od Samorządu Uczniowskiego. Na ręce Pani Dyrektor przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego wręczyła laurkę z życzeniami i podziękowaniami za  trud włożony w kształtowanie młodego pokolenia. Do życzeń dołączyła się też Rada Rodziców, przygotowując słodki poczęstunek. Spotkanie zakończyło uroczyste odśpiewanie hymnu szkolnego.
Moje artykuły | Wyświetleń: 589 | Dodał: BeataK | Data: 2013-05-21 | Komentarze (0)

5 października 2012 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy  pierwszej. Ślubowanie uczniów klasy pierwszej jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu całej szkoły. Tę niezwykłą uroczystość przeżywają nie tylko dzieci, ale również rodzice i nauczyciele. Ceremonia ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych na pełnoprawnych członków społeczności szkolnej wywodzi się ze średniowiecznej tradycji rycerskiej. Młody człowiek, który miał wejść w grono rycerzy, musiał przejść pewne egzaminy, wykazać się męstwem, umiejętnością władania bronią i dopiero później, podczas uroczystej ceremonii składał ślubowanie wierności swojemu królowi i był następnie pasowany na rycerza, a podczas tej uroczystości otrzymywał rycerski pas, zbroję i miecz. W obecności dyrektora, rodziców i gości „pierwszaki” zaprezentowały część artystyczną i obiecały, że będą się dobrze uczyć, pomagać innym i dbać o dobre imię szkoły. Występy nagrodzono brawami. Po części artystycznej nastąpiła chwila, na którą pierwszaki oczekiwały z drżeniem serca - pasowanie na ucznia, którego gigantycznym ołówkiem dokonała pani Dyrektor. Egzaminem było wypicie wody z sokiem z cytryny i uśmiechnięcie się. Pierwszaki otrzymały również książeczki oszczędnościowe i drobne upominki od prezesa Banku Spółdzielczego w Krośniewicach pana Stanisława Łopatowskiego.  Po oficjalnej uroczystości świeżo upieczeni uczniowie poszli na poczęstunek, który przygotowali dla nich rodzice.
Moje artykuły | Wyświetleń: 617 | Dodał: BeataK | Data: 2013-05-21 | Komentarze (0)

30 września chłopcy obchodzą swoje święto. 28 września (w piątek) dziewczęta z klasy IV przygotowały swoim kolegom z tej okazji miłą niespodziankę. Dziewczynki złożyły  najlepsze życzenia kolegom z klas IV - VI. Każdy chłopiec otrzymał drobny prezencik w postaci przyborów szkolnych i kolorowe słodkie lizaki.


Z okazji Dnia Chłopca życzymy chłopcom spełnienia wszystkich marzeń, mnóstwo szczęścia i radości,  dużo zdrowia i sukcesów w  nowym roku szkolnym.
Moje artykuły | Wyświetleń: 575 | Dodał: BeataK | Data: 2013-05-21 | Komentarze (0)

25 września 2012 roku po 2 godzinach  lekcyjnych miał miejsce wyjazd na basen  do  Kutna. Uczestniczyły dzieci od klasy 0 do VI.
Moje artykuły | Wyświetleń: 565 | Dodał: BeataK | Data: 2013-05-21 | Komentarze (0)

14 września 2012 r. podobnie jak w latach poprzednich, uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata” , koordynowanej i organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację „Sprzątanie Świata – Polska”. Hasło tegorocznej akcji: „Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę” nawiązuje do ludowej wyliczanki. Warte zapamiętania są słowa organizatorów akcji: „Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie – lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek – to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. W tradycjach indiańskich szacunek oznacza szanowanie duchowych sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy itd. i my zatroszczmy się w tym roku o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte - skorzystają na tym nie tylko ziemia, drzewa czy zwierzęta a może nawet gwiazdy, ale również my - to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym lesie czy parku”. W szkole odbyły się pogadanki na lekcjach oraz krótki apel poświęcony zagadnieniom ekologicznym. Po apelu uczniowie przystąpili do sprzątania terenu wokół szkoły i jej okolic. Uczniowie klas I - VI wraz z nauczycielami dokładnie posprzątali teren parku szkolnego oraz wokół szkoły. Śmieci były zbierane do foliowych worków. Uwieńczeniem pracy wszystkich dzieci były worki pełne śmieci złożone obok szkoły. Akcja przebiegała sprawnie, zebraliśmy kilka worków odpadów, wśród których przewagę stanowiły papier, szkło i plastik.
Moje artykuły | Wyświetleń: 575 | Dodał: BeataK | Data: 2013-05-21 | Komentarze (0)

Dnia 5 września 2012 roku odbyło się na drugiej godzinie lekcyjnej spotkanie przedstawicieli samorządów klasowych, podczas którego w tajnym, równym  i bezpośrednim głosowaniu wybrano skład  zarządu Samorządu Szkolnego na rok szkolny 2012/2013. Nad prawidłowym przebiegiem czuwała komisja wyborcza pod  przewodnictwem opiekuna samorządu. Następnie opiekun Samorządu Uczniowskiego zapoznał dzieci z planem pracy Samorządu Uczniowskiego na rok 2012/2013.


Skład  Zarządu Samorządu Uczniowskiego:

Przewodniczący – Nadia Dąbrowicz

Z-ca przewodniczącego –  Dawid Zieliński

Skarbnik – Dawid Kiński

Sekretarz – Karolina Zagajewska

Członkowie: Michał Prajs, Adrian Woźniak, Weronika Woźniak, Miłosz Modliński, Karina Gapsa, Julia Szczodrowska, Olga Dąbrowicz, Magdalena Kołodziejska, Mikołaj Prajs

Moje artykuły | Wyświetleń: 525 | Dodał: BeataK | Data: 2013-05-21 | Komentarze (0)

3 września 2012 roku odbyła się w sali gimnastycznej konferencja rozpoczynająca realizację w szkole projektu ,,Społeczna Przestrzeń Edukacji”, realizowanego w kilku polskich gminach. Partnerami projektu  są: Fundacja „Elementarz" (partner krajowy), The University of Winchester  oraz szkoły w Anglii Dogsthorpe Junior School, Bishop Creighton School (partnerzy zagraniczni z Wielkiej Brytanii). W konferencji wzięli udział beneficjenci projektu, czyli dzieci, nauczyciele szkoły w Jankowicach, rodzice,  a także zaproszeni goście. Koordynator projektu – nauczyciel Tomasz Marciniak- przedstawił prezentację multimedialną dotyczącą projektu. Omówił, jakie są cele, a także zajęcia, warsztaty i metody pracy z dziećmi, które mają się odbyć w ramach projektu realizowanego przez cały rok szkolny 2012/2013. Przygotowano też tzw. „szwedzki stół”. Każdy uczestnik konferencji mógł spróbować smakowitych potraw, które zapewniła Karczma w Miłosnej, a każde dziecko otrzymało paczkę pełną różnych niespodzianek.
Moje artykuły | Wyświetleń: 594 | Dodał: BeataK | Data: 2013-05-21 | Komentarze (0)

godło
Wyszukiwanie

Copyright MyCorp © 2024
Kreator witryn - uCoz